Dr.Sevgi Özbaysar - Dermotoloji & Cilt Bakımı - Malatya

Lazer Epilasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lazer Epilasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lazer epilasyon, istenmeyen kıllardan kurtulmak için uygulanan en etkili, kalıcı ve en sağlıklı yöntemdir.  %90 başarı sağlayan bu işlem mutlaka bir uzman kontrolünde yapılmalıdır. 
 
Lazer Epilasyon Avantajları
 
Hızlı, etkili ve kalıcı bir yöntemdir.
 
Lazer epilasyonda seans sayısı ve beklenen verim tamamen cilt ve kıl yapısına bağlıdır. Genellikle beyaz ten ve koyu renk tüyleri olanlarda büyük başarı sağlansa da; gelişen teknolojik yöntemler sayesinde neredeyse her ten ve kıl tipinde oldukça başarılı sonuçlar veren lazer epilasyon cihazları mevcuttur.
 
Lazerin kıl köklerine tam olarak nüfuz edebilmesi için kılların tamamının aktif büyüme evresinde olması gerekir. Ancak kılların bazıları bu evrede olurken diğer kısmı farklı evrelerdedir. Bu sebeple lazer epilasyon 1 ya da 2 ay arayla 4-8 seans arasında sürebilmektedir…
 
Uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde oldukça güvenilir bir işlemdir.
 
Uzun vadede kıllarden kurtulmak için yaptığınız masraflardan kurtulmanızı sağlar.
 
Tüm vücuda uygulanabilir.
 
Aşırı ağrısı yoktur ve ağda gibi yöntemlerden daha rahat bir uygulamadır.
 
Bulaşıcı hastalık riski kesinlikle yoktur.
 
Batıklar ve kıl dönmeleri için kesin çözümdür.
 
Kişisel bakımınız için ayırdığınız  zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
 
Zararları/Yan Etkileri
 
Cilt ve kıl tipi dikkate alınarak uzmanlar tarafından uygulanan epilasyon işlemi son derece etkili ve güvenlidir. Ancak, bazı durumlarda bir takım yan etkiler göstermesi de muhtemeldir.
Bu yan etkiler nadiren görülsede kalıcı problemlere neden olmaz. Tabi ısrarla bahsettiğimiz gibi bu işlemin mutlaka uzmanlar tarafından ve en uygun cihazlarla (FDA tarafından onaylı cihazlar) yapılması yan etkilerin görülme riskini azaltacaktır. Şimdi bu risklerin neler olabileceğine göz atalım;
 
Özellikle koyu tenlerde  lazer ışınlarının fazla emilmesi sonucu hafif cilt yanıkları olabilir. Ancak bu yanıklar ciddi yanıklar olmamakla beraber kısa sürede geçer.
 
Bazı durumlarda işlem sırasında melanin üretimi artabilir veya azalabilir. Bu durum ciltte geçici renk değişimlerine neden olur.
 
Epilasyon sonrasında ciltte kızarıklık ve kaşıntı görülebilir ancak kısa sürede geçer. Bunu engelllemek için nemlendirici kullanmak yeterlidir.
 
Lazer Epilasyon Çeşitleri
 
Ipl bir lazer ışını değil ışık demetidir. Modern bir ağda cihazıdır. Değil 20, 200 seans gidilse bile kıllar kalıcı olarak yok olmaz. Lazer epilasyon cihazları dalga boylarına göre 3 çeşittir. Alexandrite, diode ve nd-yag.
 
Alexandrite lazer :  Özellikle açık tenli ve koyu kıl için en iyi tercihtir. Doğrudan kıl köklerini hedef alarak en hızlı sonucu veren yöntemdir. Ağrısı en az olna lazer epilasyon çeşididir.
 
Diode lazer : Koyu ten ve kalın kıllarda  iyi sonuç veren lazer yöntemidir. Kıl kökündeki melanin pigmentini ve kılı besleyen damarı hedef alır. Alexandrite lazere göre daha derin atış atar ve ağrısı daha fazladır. Yöntem sonrasında yaklaşık 1-2 hafta içinde kıllar dökülmeye başlar. Buz lazer ve ütüleme lazer sistemleri diode lazer sistemidir.
 
Nd-yag lazer : Hem kalın hem de ince tüylerde oldukça etkili sonuçlar verir. Koyu tenlerde güvenle kullanılır. Nd yag lazer kıl köklerini besleyen kılcal damarları hedef alır. Ağrısı diğer lazer çeşitlerine göre biraz daha fazladır.
 
Hangi lazer çeşidi en etkili diye soracak olursak optimal lazer Alexandrite olmakla beraber her dalga boyuna yani her lazer çeşidine maximum sonuç için ihtiyaç vardır. 
 
Lazer Epilasyondan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
 
Epilasyon merkezleri konusunda araştırma yapın.
 
İşlemi yaptıracağınız bölge ya da bölgelere karar verin.
 
Fiyatları araştırın ama bu konuda kesinlikle ucuza kaçmadan güvenli merkezleri tercih edin. Genellikle birçok güvenilir epilasyon merkezi belli dönemlerde kampanyalar yapar, bu kampanyaları da takip edebilirsiniz.
 
İşlem öncesinde ağda, cımbız gibi yöntemler kullanmayın ve kıllarınızı temizlemeniz gerekiyorsa jilet kullanın.
 
Lazer Epilasyondan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
 
Uygulamadan sonrası için uzmanın önerdiği nemlendirici kullanımı ihmal edilmemelidir. Dışarı çıkmadan önce güneş kremi sürülmelidir. Güneşlenmekten ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Duş için ılık su kullanılmalıdır.
 
Lazer Epilasyon Fiyatları
 
Lazer epilasyon fiyatları, işlemin uygulanacağı bölgeye, uygulanacak lazer epilasyon yöntemine, seans sayısına ve lazer epilasyon merkezlerinin fiyat politikalarına göre farklılık gösterir.
 
Genellikle komple vücut epilasyonu oldukça yaygındır fakat sadece bacak bölgesi, kol bölgesi, bikini, genital bölge, koltuk altı ve özellikle kadınlarda en yaygın olan çene ve yüz bölgesi lazer epilasyonu tercih edilebilmektedir.
 
Paket olarak sunulan epilasyon fiyatları genellikle tek seanslık olanlardan daha uygun ve avantajlıdır. Tüm bunlardan yola çıkarak, fiyatlar konusunda detaylı bilgi almak üzere epilasyon merkezleri araştırması yaptıktan sonra randevu alıp aklınıza takılan soruların yanıtını öğrenebilirsiniz.
 
Not: Sadece fiyatı ucuz diye güvenilirliğinden emin olunmayan güzellik merkezleri ya da epilasyon merkezlerini tercih etmekten uzak durun ve sağlığınız için en doğru yeri seçtiğinizden emin olun.