Dr.Sevgi Özbaysar - Dermotoloji & Cilt Bakımı - Malatya

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

ALEXANDRİTE LAZER
Alexandrite Lazer cihazı 755 nanometre dalga boyunca uygulama yapar. Dinamik soğutma sistemi sayesinde acı hissi yok denecek kadar azdır. Alexandrite Lazer kılın yapısındaki melanin tarafından emilir her uygulamada mili saniye içinde o kökü ve melanini hedef aldığı için teknik özelliklerinden dolayı sadece açık ten ve koyu kıllarda kullanılabilmektedir. Bu ten grubundaki kişilerde mükemmel sonuç alınır.
 
Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazında 1 lamba ile ortalama 1.000.000 atış yapılabilir. Saniyede 3 atışlık hıza çıkıp çok kısa sürede bir tüm vücut epilasyonu ortalama 1 saat içinde bitirebilirsiniz. Ayrıca hasta ile ilgili istediğiniz bilgileri programınıza yükleyerek hastalarınızla ilgili kayıtlar tutup analizler yapabilirsiniz.
 
Alexandrite Lazer Epilasyon, Alexandrite kristali yardımı ile yüksek enerjili ışık yayarak kıl kökleri ve melanin tarafından emilerek ısıya dönüşür. Bu sayede de kıl kökleri tahrip edilerek lazer epilasyon yöntemi gerçekleştirilmiş olur. Alexandrite lazer epilasyon cihazının ışığının rengi kırmızıdır. Q-switching modunda kullanıldığında da sık aralıklarla atış yapabilmektedir. Bu yöntem sayesinde kıl köklerine ulaşan ışın, bu kıl köklerini yakarak yeniden çıkmasını engeller.
 
ALEXANDRİTE LAZER EPİLASYON NASIL ETKİ EDER?
Alexandrite Lazer güvenli bir yöntem olup kanserojen etkisi yoktur. Kullanılan cihazın özelliklerine göre değişmekle birlikte hızlı bir yöntemdir. Kıllarda tekrar büyüme olsa bile oluşacak kıllar zayıf, açık renkli kozmetik önemi az tüyler şeklindedir. Kesin sonuç almak için düzenli ve tekrarlı bir şekilde 5 - 8 seans olarak tekrarlanmalıdır (bu bilgi kişiden kişiye ve tüylerin kalınlığına göre değişmektedir.) Alexandrite Lazer uygulamasından sonra günlük hayatınıza hiçbir engel olmadan hemen geri dönebilirsiniz.
 
ALEXANDRITE LAZER EPİLASYON KİMLERE UYGULANMAZ?
Cilt kanseri olanlarda asla lazer epilasyon yapılmaz. Cilt soyma ürünlerini kullanan kişilerde, solaryuma girenlerde, hormonal bozukluğu olanlarda, gebelik döneminde, gebelik riski taşıyanlara ve gelişimini daha tamamlamadığından dolayı 18 yaşından küçüklere lazer epilasyon yapılmaz.
 
ALEXANDRITE LAZER EPİLASYON NASIL UYGULANIR?
Kişi hijyenik ve rahat bir ortama alındıktan sonra kılın rengi ve kök derinliği uzman kişilerce tespit edilerek bir program hazırlanır genellikle bölgeden bölgeye değişmek ile beraber 15 gün aralıklar ile randevu verilir. Uzman kişilerce temin edilen aparatlar ile lazer epilasyona gelmeden 1 gün önce epilasyon yapılacak bölgenin temizlenmesi istenir. Alexandrite Lazer epilasyon cihazı ile kişinin cilt yüzeyinin lazer ışınları atışları ile taranır. Lazer epilasyon lazer cihazına göre değişiklik göstermekle birlikte vücudun hemen hemen her bölgesinde uygulanabilir.
 
Seans sonrasında bazı kişilerde işlemin uygulandığı bölgelerde kızarıklık görülebilmektedir bu nedenle söz konusu bölgeye soğuk buz uygulaması veya güneş koruma faktörlü nemlendirici kremler sürülmelidir.
 
 
DİODE LAZER
 
Diode lazerler 810 nm dalga boyundaki lazerlere verilen genel addır. Farklı markada ve farklı ülke kaynaklı diode lazerler Türkiye’de kullanılmaktadır. Diode lazerler alexandrite lazerden farklı teknolojik özelliklere sahiptir.İki lazerde epilasyonda kullanılsa da birbirlerinden önemli farklar gösterirler. Diode lazerler alexandrite lazerlerden daha derine inerler. Bu nedenle derin yerleşim gösteren kıllarda daha etkin tedavi sağlarlar.
Diode lazerlerin yüz, sırt, kol bölgesinde en etkili lazerlerdir. Bu nedenle bir lazer kliniğinde mutlaka bulunmalıdır.
Diode lazerlerin bir önemli avantajı da tüm cilt tiplerinde kullanılabilmesidir.
 
 
Diode Lazer ile
• Deride leke kalma ihtimali azdır.
• Koyu renk ciltlerde dahil olmak üzere diode lazerler tüm cilt tiplerinde epilasyon yapılabilen lazerlerdendir.
• Kontakt ya da hava soğutmalı tipleri vardır.
• Dalga boyu deride alexandrite ve ruby lazerlere göre daha derine ulaşabilir.
• Pulse süresi cihazın teknik özelliklerinden dolayı uzundur ve esmer tenlilerde kullanılabilir.
• Pulse süresinin uzun olması ince kıllarda etkinliği azaltabilir. Bu nedenle pulse süreleri ayarlanabilen diode cihazları da üretilmiştir. Bu tip fonksiyonu bulunan diode lazerler ince tüylede etkili olabilen önemli lazerlerdendir.
• Derin ve kalın kıllarda etkinliği daha fazladır. Bu özellikleri nedeniyle erkek sırtı, kadın ve erkek kol ve yüzünde en başarılı lazerlerdir.
 
SOPRANO ICE  Buz Lazer Epilasyon cihazı  ise bir diod  lazer uygulaması olup;  lazer epilasyon uygulamalarının çok daha farklı bir boyuta geçmesine neden olmuştur. Üstelik yaz dönemlerinde de korkusuzca epilasyon yapabilmemizi sağlan bu harika uygulama sayesinde, yaz, kış fark etmeden dilediğiniz zaman lazer epilasyon yaptırabilirsiniz.
 
Buz Lazer Epilasyonun soğutma sistemi diğer eski cihazlara oranla çok daha fazla soğutma gerçekleştirmektedir. -3 dereceye kadar soğutma sağlayan buz lazer epilasyon uygulaması, cihazın başlığının işlem sırasında buz tutacak kadar soğumasını sağlar ve bu sayede de işlemde hastalar asla herhangi bir acı hissetmezler. Uygulama tüm vücut için yaklaşık 45 dakika gibi bir sürede sona ererken, bölgesel uygulamalarda bu süre oldukça kısalmaktadır. Tüm bunların yanı sıra ince tüylerin ve açık renkli tüylerin bile alınabilmesini sağlayan bu harika sistem, acısız bir şekilde dilediğiniz bölgenize epilasyon yapılabilmesine yardımcı olmaktadır.  Dört mevsim uygulanabilir oluşu ve  medikal CE ve FDA sertifikası bulunan Buz Lazer, her türlü cilt ve kıl tipi için kullanılabilmektedir.
 
Özellikle de erkeklerin acı eşiklerinin bayanlara oranla daha düşük olduğunu düşünürsek, "Soprano ice" Buz Lazer Epilasyon cihazının erkekler için oldukça uygun olduğunu söyleyebilir. Kıl yapıları nedeni ile normal cihazlarda daha çok acı hissedebilecekken, bu muhteşem teknoloji sayesinde sıfır acı ile tüm vücut kıllarından ve tüylerinden kolay bir şekilde kurtulabilmektedirler. Kısacası siz siz olun eğer tüylerinizden rahatsızsanız ve acı çekmeden bu tüylerden kurtulmak istiyorsanız mutlaka "Soprano ice" Buz Lazer Epilasyonu deneyin.

 

ND YAĞ LAZER

Bu lazer tipi teknik özellikleri nedeni ile en derine yani1064 nm inen lazer tipi olarak bilinir. Dalga boyu en uzun olan epilasyon lazeridir. Bu nedenle kılın yapısında bulunan melanin ismindeki boya maddesine az tutunur. Nd:yag lazerlerin melanine tutunması nedeni ile melanin üzerinden etkisi yok denecek kadar azdır. Melanin tarafından az tutulması nd:yag lazerlerin epilasyon etkinliğini azaltır. Fakat bu özelliği sayesinde nd:yag lazerler çok koyu tenlerde hatta zencilerde bile epilasyon amaçlı kullanılabilmektedir.

Derine indiğinden dolayı nd:yag lazerler  aynı zamanda  yüzeysel kılcal damarların  tedavisinde kullanılan en iyi lazerdir. Kılcal damarlardaki  hemoglobin boya maddesine tutunur ve damarın yanmasına neden olur. Bu nedenle varis tedavisinde 5 mm'yi geçmeyen kılcal varislerin tedavisinde nd:yag lazerler tercih edilen lazerlerdir.
 
Nd:YAG LAZER Her cilt rengine güvenle uygulanır, ince kıllarda da etkilidir. En koyu cilt tipi Afro-Americana dahil, cilt lekelenmesine sebep olmaksızın uygulanabilir. Bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti çok azdır. Deriye lazer enerjisini gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcuttur. Uygulama esnasında ciltle teması olmadığından hijyen açısından sorun yaşanmaz
 
Long pulse Nd-YAG lazer
 
Long pulse Nd-YAG lazer, fiziki özelliklerine bağlı olarak dokuya, diğer lazerlere oranla, daha derin nüfuz edebilme kabiliyetine sahiptir.
 
Epidermisteki hiçbir kromofora yakalanmaz. Hedef melanin değil kıl köküdür. Bu yüzden ince kıl kalın kıl, veya kıl rengi farketmez. Açık tenli ciltlerin yanında koyu ciltlere de uygulanabilir lazerlerdir (özellikle cilt tipi III-VI başarısı literatürde çok bahsedilir).
Yanık riski olmadığından yaz kış kullanılabilir. Çünkü long pulse Nd-YAG lazerler enerjilerini üst epidermal bölgede kullanmazlar. Papillaya tüm enerjilerini verirler .
Epilasyonda kullanılan diğer lazerler gibi selective fotothermolysis değil homojen thermolysisl yaparlar.
Nd-YAG lazerler, dokuya nüfuz edebilme kabiliyetlerinden dolayı papilla'ya kadar enerjilerini taşırlar ve kılın anagen safhasında papilladaki hızlı büyüyen hücreleri termal etki ile yokederler Diğer dalgaboyundaki lazerlere oranla kıl köküne daha rahat ulaşırlar ( 7mm derinlikteki ince kıl kökleri dahil ) Bu yüzden derin folikülere sahip sırt bölgesinde kılları sadece incelten diyot lazerin aksine, Nd-YAG lazerin sırttaki ve ince kıldaki başarısı çok yüksektir.
Diğer lazerler daha çok cilt üzerindeki kıllara enerjilerini bırakırlar bu yüzden de kıl köküne inemezler. Siyah kıllar incelmeye başladığında veya kıl rengi kahverengi ve sarı olduğunda kıldaki melanin azaldığından sonuç almak zorlaşır. Long pulse Nd-YAG lazerlerin, en sorunlu bölgeler olarak anılan yüz bölgesi ve sırtta  cok başarılıdır.