Dr.Sevgi Özbaysar - Dermotoloji & Cilt Bakımı - Malatya

İple Yüz Germe

İple Yüz Germe

İple Yüz Germe
İple yüz germe bir diğer adı ile örümcek ağı tedavisi, özel tasarlanmış ve üretilmiş ipler kullanılarak zaman içerisinde sarkma yaşamış dokunun tekrar eski haline getirilmesi, sıkılaştırılmasıdır. Yaşlanma ile birlikte yerçekimi yüz derisini aşağı ve öne doğru sarkıtmaktadır. Esnekliğini kaybeden cilt, kişilerde estetik kaygının bozulmasına ve olumsuz düşüncelere sebep olur. İple ameliyatsız yüz germe işlemi ile cilt eski haline tekrar döndürülebilmektedir.
 
İple Yüz Germe Nasıl Yapılır?
İşlem öncesinde uzman hekim muayenesi uygulanır ve iple ameliyatsız yüz germe işlemi için uygunluğunuza bakılır. Örümce ağı estetiği için uygunsanız işleme başlanır. Bu işlem için özel üretilmiş çeşitli yapılarda monofilament iplikler mevcuttur. Bu ipliklerin çapları farklıdır ve farklı sorunlara göre değişmektedir. Bu iplikler sadece yüz bölgesi sarkmaları değil bütün vücutta oluşmuş sarkmaların tedavisinde uygulanabilmektedir. İşlem öncesinde uygulama bölgesi hijyenik hale getirilip, yağlarından arındırılır. Bunun ardından işlemin daha konforlu gerçekleşmesi için cilt üzerine lokal anestezik etkiye sahip krem sürülür. Daha önce belirlenen bölgelere ince uçlu kanüller veya ipler aracılığı ile ipler yerleştirilir. İpler cilt altına çapraz bir biçimde yerleştirilir. Bunun sebebi ise iplerin doku ile daha kolay bağ kurarak işlemin ardından ciltte daha sıkı bir görünüm sağlanmasıdır. Bu ipler sadece cilde gerginlik kazandırmak ile kalmaz cilt altında kollajen üretimini de arttırır. Bu sayede bir işlem ile birçok açıdan cilt yenilenmiş, gergin ve daha genç gözükmektedir. İple ameliyatsız yüz germe işlemi 30 ila 60 dakika arasında sürmektedir. İşlemin ardından çok fazla olmayacak şekilde ödem ve morluk oluşabilmektedir. Ayrıca bu belirtilerin tamamı geçici niteliktedir.
 
İple Yüz Germe İşlemi Nelere Uygulanır?
Yüzdeki kırışıklık ve sarkmalar
Göz kapaklarının altında bulunan kırışıklıklar ve sarkmalar
Kaş kaldırma işlemi
Ağız, dudak ve yanak çevresinde bulunan aşağı yönlü sarkıklar
Boyun bölgesindeki kırışıklık ve sarkmalar
Çene altı ve gıdı bölgesi
Bu sayılanlar haricinde uzman dermatoloğun onayı dahilinde başka bölgelerde bulunan kırışıklıklara da uygulama yapılabilmektedir.
 
İple Yüz Germe Kalıcı mıdır?
İple yüz germe işlemi ömür boyu kalıcı bir uygulama değildir. Bununla beraber etkisi çok uzun süreli olarak kalmaktadır. Ortalama olarak iple yüz germe işlemi en az 2 yıl süreli kalıcılık sağlar. Ayrıca uygulamanın etkileri ilk ay görülmeye başlanır. En etkili görünüm ay ise ortalama olarak 3. Aydan itibaren gözlemlenmektedir. Ayrıca işlem etkileri ortadan kalktıktan sonra tekrar edilebilir.
 
İple Yüz Germe Ağrılı Bir İşlem midir?
Ameliyatsız iple yüz germe işlemi lokal anestezi altında uygulandığı için acısız bir işlemdir. İşlemin ardından hastalar günlük yaşamlarına son derece sağlıklı bir şekilde dönebilirler. İple yüz germe işleminin ardından cilt altındaki ipler asla hissedilmezler. Ayrıca çok çok ince oldukları için dışarıdan fark edilmeleri mümkün dahi değildir.
 
İple Yüz Germe İşleminde Kullanılan İpler Ne Tür İplerdir?
Ameliyatsız iple yüz germe işleminde kullanılan ipler ameliyat ipine benzer fakat bu işlem için özel olarak üretilen iplerdir. Bu iplerin deri altında kullanılan düz, kılçıklı, tırnaklı ve konili çeşitleri mevcuttur. Hangi ipin kullanılacağı ise işlem öncesinde yapılan muayene sonrasında cilt tipine göre belirlenmektedir. Ciltteki problemin büyüklüğü, germe işleminin ne derecede olacağı ve cilt tipine bağlı olarak hangi ipin kullanılacağı belirlenir. Ayrıca bu ip tipleri farklı bölgeleri gerdirmek amacıyla seçilmektedir.
 
İple Yüz Germe Nasıl Etki Eder?
İplerin cilt altına yerleştirilmesi ile ipler sadece cildi germekle kalmamaktadır. Bunun yanı sıra cilt iplere bazı reaksiyonlar da göstermektedir. İplerin deri altına yerleştirilmesi ile cilt fibroblast, büyüme faktörü ve kollajen üretir. Böylece germe işlemi arttırılmış olunur.
 
İple Yüz Germe İşleminin Başlıca Avantajları Nelerdir?
İple ameliyatsız yüz germe işlemi cerrahi olmayan bir uygulama olduğu için ciltte kesi uygulanmaz. Kesi uygulanmadığı için herhangi bir iz kalması da söz konusu dahi değildir. Cerrahi uygulamalar ile yüz germe işlemlerine nazaran daha kısa sürede uygulanır ve iyileşme süreci çok daha rahat ve çabuk geçer. Uygulama oldukça konforlu, acısız ve zararsızdır. Kollajen üretimini desteklemesi sayesinde çift koldan gençleşme sağlanmış olunur. Gerektiğinde uygulamanın tekrarlanmasında herhangi bir sakınca mevcur değildir. Gözlemlenen yan etkileri yoktur ve kişi operasyonun ardından günlük yaşamına çok rahat bir şekilde dönebilmektedir.
 
İple Yüz Germe Güvenli midir?
Her estetik uygulama gibi bu işin uzmanı ve bilgili kişiler tarafından gerçekleştirilirse oldukça güvenli ve zararı olmayan bir işlemdir. Kullanılan ipler bugüne kadar başka operasyonlarda da kullanılan sağlıklı olduğu kanıtlanmış malzemelerdir. Lokal anestezi uygulandığı için kişi tamamen uyutulmamaktadır. Bu sebeple genel anestezinin taşıdığı hiçbir riski taşımaz.
 
İple Yüz Germe Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Hastaların hemen hemen tamamı iple yüz germe uygulamasının ardından günlük yaşamlarına devam edebilmektedir. Bununla birlikte ilk sürelerde ani ve çok ağız açılmasından ve abartılı mimiklerden kaçınmaları uygulamanın sağlığı açısından önem teşkil etmektedir. Operasyonun ardından 20 günlük bir süre içerisinde yüz üstü yapmaktan kaçınılmalı ve yüz bölgesi çekiştirme, esnetme, ovuşturma gibi hareketlerden uzak tutulmalıdır. Ayrıca iple yüz germe işleminin ardından yüz bölgesine baskı uygulamaktan kaçınılması gerekir. Bu sürenin ardından ise yüz bölgesinin olağan bir biçimde hareket ettirilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. İşlemin sonrasındaki ilk hafta içerisinde hafif morluk, şişlik ve kızarıklık oluşabilmektedir. Bunlar oldukça olağan karşılanmakta ayrıca bu sürecin daha konforlu atlatılması için soğuk kompres uygulaması yapılabilmektedir. Bu belirtilen semptomlar diğer cerrahi operasyonlar ile karşılaştırıldığı taktirde çok minimal kalır. İple yüz germe işlemi sonuç olarak bir deri altı uygulaması olduğu için bu durumlar telaş edilmemesi gereken doğal şeylerdir.
 
İple Yüz Germe Geri Alınabilir mi?
İple yüz germe işlemi geri alınabilir bir uygulamadır. Bunun için başka bir operasyon uygulanmaktadır. İlk önce lokal anestezi uygulanarak cilt altına yerleştirilen ipler tekrar çıkartılabilmektedir.
 
İple Cilt Gerginleştirme İşlemi Yüz Dışında Başka Hangi Bölgelere Uygulanır?
Doktorunuzun onayı dahilinde iple cilt germe işlemi yüz haricinde bölgelere de uygulanabilmektedir. Bunların bazıları şunlardır: Bacak içleri, popo bölgesi, göğüz bölgesi ve boyun bölgesi. Bu alanlarda cerrahi uygulamalar bile sınırlı kalabilirken iple germe işleminden etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.
 
İple Yüz Germe Mimikleri Etkiler mi?
İpler yüz germe işleminde gerginlik iplerin germe kuvveti ve kollajen üretimi ile sağlanmaktadır. Bu uygulamanın en korkulan yanlarından birisi de uygulamanın ardından mimiklerin kaybolmasıdır. Ancak böyle bir durum söz konusu dahi değildir. İple ameliyatsız yüz germe işleminin ardından kişilerin ne kalıcı olarak ne de geçici bir süreliğine mimiklerin kullanımını perdelemektedir.